Cedetas ArchitectureCedetas Architecture

Usak Town hall

CLIENT

Uşak Belediyesi

LOCATION

Uşak

PROJECT DATE

2012

STATUS

Tasarım

Möbius Şeridi: Mimari bir sorunsal..
Şeridin bir ucunun 180 derece bükülüp diğer ucu ile birleştirilmesiyle elde edilen şerit. Şeridin tek yüzlü olması, yönlendirilememesiyle açiklanmaktadir. Normal bir şeridin 2 yüzü varken möbius şeridinin 1 yüzü vardır, yani bir noktadan hareket edilmeye başlandığında bütün alan taranarak aynı noktaya geri dönülür.

+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+

Tasarım, üç temel yaklaşim (kuzeyde kent çeperi – güneyde rekreasyon alani – batida yaya yaklaşimi) ve bu yaklaşimlarin üzerinde kurulan iki ana yönelim üzerine kurulmaktadir.

Belediye işlevleri kuzeyde kent çeperine; sosyal donatilari oluşturan mekanlar ise rekreasyon alanina doğru konumlandi.

Bu iki ana oturum arasinda oluşan kesişim üzerinde düşeyde mekansal akiş sağlandi. Avlu, seyir terasi ve çok amaçli salon girişindeki arka avlu arasinda gidip gelen akslar, sirt sirta vermiş bu iki farkli yönelimin arasinda var olmakta ve ayni zamanda aralarinda etkileşim yaratarak mekansal olarak beslemektedirler.

Belediye girişini temsil eden avlu, kuzey yanindan işlevsel olarak hizmet alimina yönelik erişime olanak sağlarken; rekreasyona bakan yönüylede sosyal etkileşime açilmakta ve ayni zamanda bir pasaj görevi üstlenmektedir.

Belediye girişi ile birlikte karşimiza çikan atrium, yapisal olarak kütlenin hemen ortasinda bulumaktadir. Sirkülasyon kolayliği ve aydinlik gibi avantajlar sağlamaktadir. İç mekanin rahatlikla olunabilmesine olanak sağlamaktadir.

İç mekan; açik ofis konseptiyle, erişilebilir, kolay tanimlanan bir yaklaşimla şeffaf ağirlikli olarak düşünüldü. Zabita gibi ikincil erişimin istendiği mekanlar ise zemin alt kotunda düşünüldü. 1. Kat ofis bölümününün arka kisminda, seyir terasinin erişimiyle oluşan kesişim noktasinda personel ihtiyaçlarina ve seyir terasi kullanicilarina karşilik servis mekani düşünüldü.

Rekreasyon alani başlangici olan bati yönü yaya yaklaşimi ile birlikte seyir terasi ve kent meydani ortaya çikmaktadir. Plato görevi üstlenen seyir terasinin altinda, avluya ve rekreasyona yönelik kafeterya ile kendi oyun alanina sahip kreş bulunmaktadir.

Kent çeperi hizasinda yapinin arka ucunu temsil eden noktada çok amaçli salon ile ikincil erişim istenen mekanlarin baktiği arka avlu bulunmakta. Zemin kotunda aşağida çökertilmiş şekilde varolmaktadir.

Çok amaçli salon zemin kotunun altinda yer almakta ve yapisal olarak kolonatli sistemle kurgulanan belediye binasi yerine geniş açiklik geçen sistem ile yapilacaktir. Ayni yapim sistemi seyir terasinin platosunuda içerecektir.

Tüm mekansal kurgu birbiri içerisine akacak şekilde kurgulandi ve görsel bir bütünlükten ziyade mekansal birliğin sağlamasi adina bir kabuk ile sarmalandi. Yapiyi sarmalayan örtü geometrik ve mimari bir sorunsal olan möbius şeridinden formunu aldi.

Client
Uşak Belediyesi
Location
Uşak
Type
Belediye Binası
Project Date
2012
Status
Tasarım
Electricity
İbrahim Aktaş
Engineering
Selçuk Avcı
×

Usak Town hall