Cedetas ArchitectureCedetas Architecture

Besiktas Fish Market Renovation

CLIENT

Beşiktaş Belediyesi

LOCATION

Beşiktaş, İstanbul

PROJECT DATE

2013

STATUS

Tamamlandı

Beşiktaş Balık Pazarı, bir kez daha elden geçirilerek alışveriş mekanları yeniden tasarlandı ve daha kullanışlı hale getirildi

+
+
+
+
+
+
+

Construction

+
+
+
+

Tasarım süreci ile birlikte Balık Pazarı’nın önünden geçen Köyiçi Caddesi’nin, Beşiktaş Çarşısı’nı besleyen ana yaya sirkülasyonu olduğu ve dolayısıyla odak noktasının bu yöne çevrilmesi gerektiğine karar verildi.

2009 yılındaki ilk kurgusunda ada şeklinde olan plan düzlemi, yerini yay şeklinde bir yerleşime bıraktı ve Köyiçi Caddesi’nin yaya trafiği genleşerek, pazarın yeni yay şeklindeki yerleşiminin içerisine nüfuz etmesi sağlandı. Bu çerçevede oluşan meydancık ve çevresindeki yeni satış bankoları programdaki yerlerini aldılar.

Pazar müdavimlerinin en rahat şekilde alışveriş yapabilecekleri ergonomi ve sağlamlıkla, hijyen düşünülerek yeniden tasarlanıp, imal edildiler. Arka bölümlerde çalışma tezgâhları, tüm paslanmaz çelik yüzeylerin altında, balıkları taze tutacak gizli soğutma sistemleri kurulmuş ve bunun yanı sıra, balık suyunu kimseyi rahatsız etmeden uzaklaştıracak drenajlar, bankoyu aydınlatacak ve aynı zamanda tartı – poşet – tabela gibi elemanların asılabileceği üst askılıklarla, her balıkçıya özel su, elektrik, telefon ve internet altyapıları gibi birçok detay balık satış bankolarına eklenerek, kullanım kolaylıkları ve kaliteleri arttırıldı.

Beşiktaş Balık Pazarı, özellikle Boğaz yönünden rüzgâr ve yağmur gibi et-kilere maruz kalıyor. Bu kötü etkiyi hafifletmek için ön cepheye asma-germe sistemli tente tasarımı yapıldı. Tente tasarlanırken, meteorolojik etkileri azaltacak, ancak Balık Pazarı’nın mekân algısını oluşturan perspektifi kırmayacak seviyede bir denge gözetildi. Malzeme seçimi yapılırken, sıradan bir membran yerine, balık ağını anımsatan ağ şeklinde, havalandırmayı sağlayan, ancak anafor ve yağmuru geçirmeyen bir ürün tercih edildi.

http://cedetas.com/tr/basinda

Client
Beşiktaş Belediyesi
Location
Beşiktaş, İstanbul
Type
Pazaryeri
Construction Area
480 m²
Project Area
480 m²
Project Date
2013
Status
Tamamlandı
Team
Ozan Can Er
Electricity
Pover Mühendislik
Engineering
Açıkalın Yapı
Lighting
Pover Mühendislik
Photography
Cedetaş
×

Besiktas Fish Market Renovation